Ametist taşı faydaları

Ametist Taşı Faydaları

Tahmini okuma süresi 8 dakika

Bu makaledeki ametist taşı faydaları nelerdir? keşfedin! Bu çok yönlü şifalı taş, hayatınızı dönüştürmek için çeşitli şekilde kullanılır.

Size fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak fayda sağlayacak çok yönlü bir şifa taşı arıyorsanız, o zaman ametist taşı tam size göre!

Ametist taşı zihni, bedeni ve ruhu dengeler, böylece onları birbirine bağlar ve vücudunuzu bütünsel sağlık için hazırlar.

Çakralar – Üçüncü Göz Çakrası, Taç Çakrası
Doğum Taşı – Şubat
Burcu – Başak Yay , Oğlak Kova , Balık
Gezegen – Jüpiter
Elementi – Hava, Su
Sayısal Titreşim  – 3 Numara
Tipik renkler – açık hafif pembemsi menekşeden koyu üzüm moru.

Ametist taşı faydaları nedir? buna geçmeden önce gelin bu değerli taşa yakından bakalım.

Ametist Taşı Nedir?

Ametist Taşı Ham

Dünyanın en popüler değerli taşlarından biri olan ametist binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ametist taşı faydaları oldukça etkileyicidir bununla birlikte antik Yunan inançlarına kadar uzanır. Aslında, ‘ametist’ kelimesi, ayık anlamına gelen sağlam ve, ayık bir zihni sürdürme fikrini ima eden Yunanca amethystos kelimesinden gelir.

Ametistler, jeotlarda veya içi boş kayalarda uzun, prizmatik kristaller halinde oluşur. Bu jeotlar, volkanik kayalarda boşluklar olduğunda oluşur. Kaya soğudukça, mineral doymuş su, gazlar ve dahası volkanik malzeme damıtılır ve kristalleşir. Bu kristaller sertleştiğinde ametist taşını oluştururlar. Genellikle daha koyu bir mor olmasına rağmen, taşın kırmızımsı-mor bir tonu veya leylak rengine dönüşen çok soluk bir mor tonu olur.

Doğal ametist en az 2000 yıldır kişisel süslemede kullanılır. Sentetik versiyonu çok daha yeni ve o kadar yaygın değil.

Ayırt edici mor rengiyle karakterize edilen kuvars ailesinin bir üyesi olan ametist, Mohs ölçeğinde yedi sertliğe sahiptir. Ametist taşları dayanıklıdır ve bu onları her türlü mücevher için ideal kılar. Ametisti genellikle küpelerde, pandantiflerde ayrıca bileklirde ve yüzüklerde bulursunuz ve hatta kol manşetleri veya boncuklar (diziler) oluşturmak için bile kesilmiştir.

Sri Lanka, Sibirya, Brezilya, Uruguay, Namibya ve Uzak Doğu’da yüksek kaliteli doğal olarak oluşurlar. Ametist Namibya, Avustralya ve Amerika’da büyük yataklar vardır. Bu mücevherin en büyük parçaları Güney Amerika’da çıkarılmakta.

Fiyat söz konusu olduğunda, bir ametist taşının değeri, taşın boyutu ve renginin derinliği gibi bir dizi faktöre bağlıdır.

Ametist Şifa Özellikleri

Ametist taşı faydaları, taşıyıcıyı negatif enerjilere karşı koruyan iyileştirici özelliklere sahip olduğuna inanılırdı. Bazıları, taşın sakinleştirici özelliklerinin bizi ilahi olanla daha uyumlu hale getirdiğini düşündüler. Taş aynı zamanda zihnin hem zihinsel hem de metafizik boyutlarda özgürce akmasına yardımcı olduğundan, böylece, uyanık zihne berraklık ve huzur getirdi.

Ametist taşı faydaları, eski zamanlarda, vücudu tüm toksinlerden arındırabileceğine inanılırdı. Eski Yunanlılar, taşın kullanıcıyı sarhoşluktan koruduğuna hatta dengeli bir zihniyete sahip olmalarını sağladığına inanıyorlardı. Sarhoşluğu önlemek için ametist taşları içeren kadehlerden şarap içtiler. Enfeksiyon çıkarmak için hastaların üzerine taşlar koydular.

Ametist Taşı Faydaları

 • Ametistin taşının mor rengi doğal bir sakinleştiricidir. 
 • Öfkeyi dağıtır, korkuları ve bunun yanında öfkeyi yönetmeye yardımcı olur.
 • Ametist taşı faydaları Kaygıdan gelen huzursuzluğu dağıtmaya yardımcı olur.
 • Üzüntü ve kederi hafifletme ayrıca olumsuzluğu çözme yeteneği vardır.
 • Ruhsal farkındalığı harekete geçirir ayrıca sezgisel enerjileri karşılamak ve kişinin psişik yeteneklerini geliştirmekle bağlantılıdır.
 • Ametist, gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olacak sakinleştirici ve dingin bir enerji taşır.
 • Vücudu yatıştırır, endişe, sinir ve sonucunda huzursuzluğu azaltır.
 • Ametist, vücutta hormon yapmaktan sorumlu sistem olan endokrin sisteme denge getirir. 
 • Ametist kilo vermeyi çeşitli şekillerde destekler. Ayrıca Vücudun kalorileri daha verimli yakabilmesi için metabolizmayı dengeler.
 • Ametist taşı faydaları, Yoganın kilo verme etkilerini arttırır, yoga hareketleri yaparken taşlarınızı ellerinizde tutun.
 • Diyet ve fitness rutininize olan bağlılığınızı artırmaya yardımcı olur.
 • Ametist taşı faydaları, temizleme yetenekleri nedeniyle, önde gelen detoksifikasyondur. 

Ametist Hangi Burcun Taşı?

Şubat ayının geleneksel ve modern doğum taşı olan ametist, ilişkileri güçlendirdiğine ve takan kişiye daha fazla cesaret verdiğine inanılıyor. Aynı zamanda berraklık getiren bir taştır.

Evlilik yıldönümlerinin her biri, daha derin anlamlar taşıyan sembolik malzemelerle ilişkilidir. Ametist taşı, 6. evlilik yıldönümü için değerli bir taştır. Ametist taşı faydaları gelecek evlilik yıllarına girerken çifte sakinleştirici, rahat bir enerji sağlarlar.

Ametistler Güneşte Solar Mı?

Güneşte çok uzun süre bırakılırsa veya herhangi bir UV kaynağına uzun süre maruz bırakılırsa, ametist rengi solacaktır. Ayrıca taş çok uzun süre ısıya maruz kalırsa mor rengin solma olasılığı yüksektir.

Ametist kristalinizin uygun bakımı ve temizliği ile taş oldukça uzun süre dayanacaktır. Uzun süre suya veya güneş ışığına maruz kalma gibi sert unsurlardan uygun şekilde korunursa , rengin solma olasılığı düşüktür.

Ametist Nasıl Aktifleştirilir, Temizlenir Ve Şarj Edilir?

Ametist taşı nasıl temizlenir? bunun bir çok harika yöntemi mevcuttur. Bunlar toprak, su, duman ve hatta enerji kullanımını içerir.

Ametist taşı faydaları, inanılmaz iyileştirici ve sakinleştirici güçleri her yerde kullanılmaktadır. Fiziksel olduğu kadar duygusal sorunlar için etkili bir tedavi haline geldi ve vücudun dengesini ve çakrasını dengelemek içinde harika bir araç.

Ametistin temizlenmesinin en büyük sebebi kristali negatif enerjiden arındırılmasıdır. Ametist hediye olarak aldıysanız, yani başkaları tarafından kullanılmışsa, temizlik özellikle önemlidir. Bu nedenle potansiyel ametist taşı faydaları için negatif enerjilerden kurtulması gereklidir ve mutlaka temizlenmelidir.

Birçok insan, bir ametist taşını ne zaman temizlik için uygun hale geldiğini nasıl bileceğiz sorusunu soruyor.

Uzman kullanıcılara ve araştırmacılara göre ametist, temizlenmesi gerektiğinde duygusal bir tepki yayar. Ayrıca kristaliniz donuk veya bulanık bir hale gelebilir, bu da temizleme ihtiyacını gösterir.

Ametist Taşı Nasıl Temizlenir?

 • Ametist taşı bir gece toprağa veya bir kase tuza gömün, bu taşınızı temizleyecektir.
 • Akan su kullanın. Kristalinizi akan suyun altına tutmak da çok etkili bir temizleme yöntemidir.
 • Ametist taşınızı alacakaranlıktan şafağa kadar doğal ışıkta bir pencere önüne bırakın. Bu şekilde, hem güneş ışığı hem de ay ışığı ametist taşanı temizleyecektir.
 • Yeniden şarj olmaları için onları ay ışığında dışarıya veya pencere pervazına koyun.
 • Hareket etmesi zor dev bir kristaliniz veya yalnızca büyük bir koleksiyonunuz (jeal) varsa, ses temizlemeyi deneyebilirsiniz. Arkadaşlarınızın yanında 5 ila 10 dakika boyunca tek bir ton veya perde (şarkı söyleyerek) veya bir diyapazon, hatta şirin bir çan kullanmak bile taşınızı temizleyecektir.

Doğal Taşlarınızı 5 adımda veya daha kısa sürede nasıl programlayabilirsiniz?

Doğal taşlar (kristaller) “programlandıklarında” veya sizin seçtiğiniz belirli bir amaca adandıklarında daha iyi çalışırlar. Bunu yapmak için en iyi zaman, taşınızı temizledikten hemen sonradır. 

 1. Kristali elinizde tutun. (Tercihen sol eliniz, çünkü sol tarafınız alıcı tarafınızdır.)
 2. Dışarıda veya bir pencerenin yanında doğal ışıkta durun.
 3. Yüksek sesle, ” Bu kristali en yüksek hayra adıyorum. Sevgide ve ışıkta kullanılmasını istiyorum” deyin.
 4. Ardından, kristali belirli bir kullanım amacıyla programlayın. İster yeni bir işe girmek, ister kendinize karşı dürüst olmak olsun. Kristalin sizi hangi konuda desteklemesini istediğinizi düşünün. Taşı hâlâ sol elinizde tutarken, bu amaca ulaşmanın nasıl bir şey olacağını hayal edin ve hissedin.
 5. Kristalin amacını kafanızda canlandırdıktan sonra, yüksek sesle “Bu kristali [amacınız] için adıyorum” diyerek süreci bitirin.

Doğal Taşlarınızı Güvenli Bir Şekilde Saklayabilirsiniz.

Doğal taşlar (kristaller) kırılgan olabilir, bu nedenle onları dikkatle ele almak çok önemlidir. Bazı değerli taşlar uzun süre güneş ışığına maruz kaldıktan sonra solarlar, bu nedenle kristallerinizi kullanmadığınızda onları güvende tutmak için bir kese içinde veya ipek bir fularla sarılı olarak saklayabilirsiniz.

(Lütfen dikkat: Bu web sitesindeki bilgiler bir sağlık uzmanına danışmanın yerini tutmaz. Bu web sitesindeki ürünler ve tedavilerle ilgili bilgiler de dahil olmak üzere tüm bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen doktorunuza görünün veya herhangi bir alternatif tedavi, diyet, takviye veya egzersiz programına başlamadan önce sağlık uzmanına danışın.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

520 Sayı sekanslı bileklik Özel teklif 1 Alana 2.cisi sepette %30 indirim

00
Months
00
Days
00
Hours
00
Minutes
00
Seconds

Türkiye'nin En Köklü Doğal Taş Firması 21. yıl

Toptan Mağazamızı Ziyaret Edin Uygun Fiyat Avantajlarından Yaranlanın.